In Electron van januari 2026
Rond deze tijd is PostNL er wederom maar weer druk mee om de Electron van januari 2026 bij al onze leden in de brievenbus te laten vallen. En in deze gloednieuwe uitgave lees je onder andere over:
- Nieuwjaarsboodschap 2026
- BIPT Morseproef in Diest
- Morse & Straight Key Challenge
- Zelfbouw tijdens DvdRA
- VERON Pinksterkamp 2026
- HamCation 2026
Lees ook hieronder een korte vooruitblik.
De omslagfoto is uit het artikel op pagina 21 getiteld “Transceiver kookboek introductie”. Het is de zelfbouw-transceiver van Herman PA0VRE.
Uitgelicht
Zelfbouw DvdRA door Redactie Electron
Terugkijken op het zelfbouwplein op de Dag voor de RadioAmateur 2025
Tijdens de Dag voor de RadioAmateur, op 15 november 2025 in Rosmalen, was er ook volop ruimte voor zelfbouw. Maar de ruimte in Electron van december, waar we zelfs met vier extra pagina’s niet alles over de dag kwijt konden, was alsnog beperkt. Vandaar dus dat we in het januarinummer extra ruimte hebben ingeruimd voor de zelfbouwtentoonstelling.
Afdeling 51
Zo had afdeling 51 in Bergen op Zoom (PI4BOZ) en omgeving een zelfbouwstand. Henk PA5HE, Rob PA0RPA en Matthé PD1AJZ stonden achter de stand en hadden hun projecten meegenomen.
Yagi zelfbouw
Han van Loenhout PA3PBL/ON4MM toonde een zelfbouw-yagi. “Op bijgaande foto lijkt het een normale 23cm yogi” aldus Han. “Echter: deze yogi is in slechts enkele seconden eenvoudig in meerdere stukken uit elkaar te halen en mee te nemen. Het is dus een ideaal portable station voor contesten en in combinatie met de omgebouwde rotor voor een sterrenkijker ideaal voor portable EME-gebruik. De bouwer is Andries Lohmeijer PE1BMC.”
Bekijk de foto’s in heel wat betere resolutie dan hiernaast in Electron op pagina 12!
Transceiver kookboek door Herman van Rees PA0VRE
Deel 0: Introductie
Inleiding door de redactie
Soms krijgen we als redactie van Electron een email die onze harten sneller doet kloppen. Zo ook de mail van Herman PA0VRE, waarin hij ons benaderde over het publiceren van een reeks artikelen, gebaseerd op de door hem zelf ontworpen geavanceerde 9-bands HF-transceiver. Herman vroeg ons als redactie om actieve hulp om tot een te publiceren geheel te komen, een vraag waar we heel graag aan voldoen. Voor u ligt het eerste van tien artikelen als resultaat van de inspanningen van Herman en enkele leden van de redactie.
Waarom deze serie artikelen?
Na een paar jaar waarin ik deze transceiver (zie foto voorpagina Electron) bedacht en gebouwd heb kijk ik terug op een geslaagd project. Er is altijd wel iets dat je, als je het nog een keer over zou doen, anders zou doen, maar daar staat de tweede letter van de VERON ook voor. Al het onderzoek, reken- en meetwerk heeft een mooie verzameling bruikbare informatie opgeleverd. Die stond gebundeld op mijn pc niets te doen. Dat is zonde, en zo ontstond het idee om daar de zelfbouwer en geïnteresseerde amateur deelgenoot van te maken.
De artikelenreeks waarin ik delen van de zendontvanger beschrijf is zo geschreven dat het de beginnende en gevorderde zelfbouwer handvatten geeft om zelf aan de slag te gaan. Deze informatie is niet bedoeld als nabouwproject, maar als hulpmiddel om eigen initiatieven voor zelfbouw van ideeën te voorzien. In deze inleiding geef ik een globale presentatie van de opzet van de zendontvanger
Dit boeiende artikel lees je verder in Electron vanaf pagina 21!
Maar ook te lezen in Electron januari 2026
Zoals iedere maand naast de vaste rubrieken NL-Post, Nieuwe leden, Ongedempte Trillingen, VHF en Hoger, Vossenjagen, de HF-rubriek, VERON Servicebureau en Komt u ook?
-
PACC-contest-tips
- Transceiver kookboek: introductie
- Friese Elfstedencontest
- De weg naar Qatar aflevering 7
- De WÉJÉ-letterpuzzle
- Weet je het nog? Weerstanden parallel of in serie?
- En nog veel meer…
VHF en hoger
Een uitgebreid overzicht van de ‘VHF en hoger‘-rubriek in Electron vindt je via deze link.
Linkenpagina
Een selectie van lastig over te typen links en eventueel schema’s en/of diagrammen in hogere resolutie uit Electron zijn via deze link terug te vinden. Wel zo makkelijk!
Wilt u ook de Electron ontvangen?
Word lid van de VERON en ontvang automatisch elke maand Electron in de bus. Electron hoeft u niet eerst zelf te downloaden en heeft u geen elektronische hulpmiddelen voor nodig om het te lezen. Aanmelden kan in de webshop van de Stichting Servicebureau VERON.
Radiozendamateur, wat is daar nu leuk aan?
Waarom lid worden van de VERON?
Belangenbehartiging
De VERON behartigt nationaal en internationaal de belangen van Nederlandse radioamateurs.
Activiteiten
VERON heeft 62 autonome afdelingen die allerlei leuke activiteiten organiseren.
Magazine
De VERON geeft elke maand een dik magazine uit met allerlei artikelen over amateurradio.
Tags: Electron,







