Kort radioamateurnieuws – week 03, 2026
Deze week in ‘Kort radioamateurnieuws’:
- Noorse novice gastvergunningen
- SES tijdens Carnaval van Binche
- Taiwan traint bevolking in hamradio
- Jaaroverzicht IARU-IWS over 2025
- Basiskennis dipolen door Steve K6OIK
- Bouvet Island DX-peditie 3Y0K
- Faraday-effecten uit optisch magnetisch veld
Kort radioamateurnieuws
1. Noorse gastvergunningen voor buitenlandse novice-houders
Noorwegen heeft ECC/REC/(05)06 voor novice vergunningen niet geïmplementeerd (het kent alleen een Full licentie) maar geeft wel gastvergunningen af aan houders van een buitenlandse novice-vergunning. Dit heeft de Noorse telecommunicatieautoriteit Nkom op 7 januari 2026 op verzoek bevestigd. Hierdoor is het ook voor houders van een DO- of DA6-roepnaam mogelijk om tijdens een kort verblijf in Noorwegen radio te gebruiken.
Dezelfde gebruiksvoorwaarden gelden als voor volledige vergunningen. Aanvragen moeten per e-mail worden ingediend bij firmapost@nkom.no. De door DK5JI bijgehouden “Actuele DARC-CEPT-landenlijst” is al dienovereenkomstig gecorrigeerd.
Aanleiding voor het verzoek aan Nkom was het feit dat Noorwegen de CEPT-novicelicentie niet heeft geïmplementeerd, omdat er momenteel slechts één licentieklasse bestaat. Daardoor is het voor houders van een buitenlandse novicelicentie niet toegestaan om in Noorwegen zonder gastlicentie te zenden. Dit meldt Hans Schwarz, DK5JI.
Met dank aan Tom PC5D
2. Special Event Stations tijdens het beroemde Carnaval van Binche (België)
De radioclub van Binche organiseert vanaf 18 januari tot 17 februari 2026 een special event ter ere van het carnaval van Binche in België.
Dit gerenommeerde carnaval, dat wordt gehouden op 15, 16 en 17 februari 2026, is inmiddels ook UNESCO cultureel erfgoed.
De operators van de radioclub van Binche gebruiken hun roepnamen van de QRA en ON7RY van het clubhuis.
Er zal een speciale QSL kaart worden verzonden via het bureau of via eQSL voor een ieder die verbinding maakt.
Voor het laatste nieuws over dit speciale evenement raden wij aan de ON7RY website goed in de gaten te houden.
Met dank aan Etienne ON4KCN
3. Kan hamradio Taiwan helpen om een internetstoring in oorlogstijd te overleven?
In Taiwan is een non-profit civiele beschermingsgroep, Ganghu, begonnen met het trainen van mensen in het communiceren via amateurradio, ook wel hamradio genoemd, voor het geval het internet niet beschikbaar is. Dit komt op een moment dat Peking, dat het democratisch zelfbestuurde Taiwan als zijn eigen grondgebied claimt, wordt beschuldigd van sabotage en beschadiging van de onderzeese internetkabels van Taiwan.
Taiwan is momenteel afhankelijk van 15 internationale en 10 binnenlandse communicatiekabels voor meer dan 90% van zijn internetverkeer. Zonder deze kabels zou het eiland van de buitenwereld kunnen worden afgesneden en zou zelfs de interne communicatie waarschijnlijk instorten. Deze internetkabels, die vaak worden omschreven als de “digitale levensaders” van het eiland, worden volgens een rapport van 2025 van het Taiwanese Nationale Veiligheidsbureau gemiddeld zeven tot acht keer per jaar beschadigd.
Terwijl de autoriteiten zich inspannen om de kabels te beschermen en back-upsystemen op basis van satellieten te bouwen, wenden sommige burgers zich tot amateurradio als oplossing.
Bekijk de video op deze pagina van Deutsche Welle. Ondanks dat het van Deutsche Welle is, is de 4 minuten video gericht op een Engelstalig publiek, dus prima te volgen met een beetje kennis van de Engelse taal.
Met dank aan beide Robert PA0BRT en Tom PC5D
4. IARU-IWS geeft overzicht niet-amateur activiteit in onze banden over 2025
In deze uitgave van december 2025 van het maandelijkse bulletin van het IARU Intruder Watch System (IARU IWS), waarin niet-amateur uitzendingen op de HF-banden voor amateurradio worden behandeld, worden geen significante veranderingen waargenomen met betrekking tot het niveau of de aard van niet-amateur activiteiten in vergelijking met voorgaande maanden. We presenteren daarom een algemene beoordeling van de niet-amateur transmissieactiviteit die gedurende het hele jaar 2025 is geregistreerd.
In navolging van de trend die de afgelopen tien jaar is waargenomen, en die sinds 2022 bijzonder is geïntensiveerd, bestond het overgrote deel van de niet-amateur transmissies die binnen de amateurradio HF-banden werden ontvangen uit radartransmissies. En daarbij kunnen twee hoofdgroepen worden onderscheiden:
- Over The Horizon radars (OTHR)
- Radars voor wetenschappelijk onderzoek, evenals radars die worden gebruikt voor militaire communicatie.
Radarzendingen die in 2025 werden ontvangen, waren goed voor ongeveer 65% van alle niet-amateurverkeer dat in dat jaar in de IARU IWS-database werd geregistreerd, wat neerkomt op meer dan 10.000 zendingen.
Deze transmissies zijn niet alleen verantwoordelijk voor het hoogste aantal inbreuken. Maar ook voor de
langste duur, de breedste bezette bandbreedte en het hoogste zendvermogen. Om al deze redenen worden radartransmissies benadrukt als het type emissies dat in het jaar 2025 de grootste schade heeft toegebracht aan onze amateurradiobanden.
Dus lees nu ook de gehele IARU-IWS nieuwsbrief over afgelopen december door. En kijk naar de bijbehorende Youtube video’s ter verduidelijking van de indringers.
Met dank aan Ruud PG1R, VERON Coördinator IARU-IWS
5. RSGB Tonight@8-webinar over de basiskennis over dipolen door Steve Stearns, K6OIK
Het eerste RSGB Tonight@8-webinar van 2026 was een boeiende presentatie voor alle radioamateurs, ongeacht hoe lang je al een vergunning hebt. Afgelopen maandag 12 januari heeft Steve Stearns (K6OIK) de basiskenmerken van dipolen voor zenden en ontvangen toegelicht.
Een goed begrip van de eigenschappen en kenmerken van dipolen is essentieel om veel andere antennes te begrijpen, waaronder complementaire antennes zoals slots.
Mocht je dit webinar even over het hoofd gezien hebben, dan is dat geen probleem. Op het RSGB YouTube-kanaal is deze twee-en-een-half uur durende presentatie integraal terug te kijken. Dus ga er maar eens goed voor zitten.
Met dank aan Tom PC5D
6. De 3Y0K DX-peditie naar Bouvet Island is in februari 2026
Even wat kernpunten van de 3YØK DXpeditie naar Bouvet Island, aanstaande februari 2026:
- ClubLog #10 meest gewilde DXCC-entiteit
- Afhankelijkheid van Noorwegen in de Zuid-Atlantische Oceaan
- Vulkanische oorsprong, 49 km2, 93% bedekt met gletsjers
- Het meest afgelegen onbewoonde eiland op aarde
De geschiedenis van Bouvet Island is via deze link na te lezen.
Alles verloopt vooralsnog precies volgens plan en ligt volledig op schema. Het team is zich aan het voorbereiden voor vertrek uit Kaapstad op 1 februari 2026. Hou ze in de gaten via hun website.
Met dank aan Tom PC5D
7. Faraday-effecten die voortkomen uit het optische magnetische veld
Het Faraday-effect (FE) wordt gewoonlijk toegeschreven aan de elektrische component van optische straling. Onlangs werd verslag gedaan van een omgekeerd FE (IFE) dat voortkomt uit de Zeeman-energie die ontstaat door het optische magnetische veld. Men laat zien dat de magnetische component van licht aanvullende kenmerken reproduceert die experimenteel zijn waargenomen in het IFE. Bijgevolg toont men aan dat de magnetische component van licht ook bijdraagt aan het reciproke, directe FE.
Bij het berekenen van de Verdet-constante voor het goed bestudeerde terbium-gallium-granaat, vinden we dat deze verantwoordelijk is voor ongeveer 17% van de gemeten waarde bij 800 mm. De Verdet-constanten die zijn afgeleid voor het FE en IFE blijken verschillend te zijn, wat consistent is met de afbraak van de wederkerigheid tussen de twee effecten in de niet-evenwichtige ultrasnelle tijdschalen, zoals eerder gerapporteerd. De bevindingen benadrukken de rol van het optische magnetische veld in de interactie tussen licht en spins, naast de primaire effecten die voortkomen uit het elektrische veld.
Intrigeert het bovenstaande je? Lees dan de korte introductie bij onze vrienden van Hackaday. En smaakt dat naar nog meer? Lees dan verder in Nature.
Met dank aan Tom PC5D
______
Heb je tips voor ‘Kort radioamateurnieuws’? Bijvoorbeeld omdat je een evenement wilt aankondigen? Wij horen dat dan graag zo snel mogelijk van je! Stuur je berichtje naar webredactie@veron.nl. Natuurlijk ontvangen wij op dit adres ook graag (concept)artikelen voor de VERON-website en/of Electron.





VERON



