Secret Communications 5

Secret Communications 5

Uit de Secret Communications 5 collectie

Dit najaar is het weer zover. Voor de vijfde keer slaat het Crypto Museum uit Eindhoven de handen ineen met het Centrum voor Duitse Verbindingen en Aanverwante Technologieën (CVD&T) in Duivendrecht.

Op zeven weekenddagen in november en december kunt u kennis maken met zeldzame cryptografische machines, zoals de beroemde Duitse Enigma waarvan maar liefst acht verschillende typen getoond en gedemonstreerd zullen worden. Eén exemplaar is maar liefst 100 jaar oud.

Een spannend nieuwtje in deze tentoonstelling is een mysterieuze na-oorlogse Enigma machine, die voor het eerst aan het publiek getoond wordt. Daarnaast zullen ook tijdgenoten van de Enigma ruimschoots aan bod komen.

Verder is een uitgebreide selectie te zien van zeldzame radiozenders waarmee mensen uit het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog, maar ook tijdens de Koude Oorlog, met onze regeringen in ballingschap konden communiceren. Sommige toestellen zijn nog niet eerder aan het publiek getoond. Ook wordt aandacht besteed aan het onderscheppen en verwerken van dergelijk radioverkeer. Zo zullen ook opsporingsmiddelen van onze eigen RDI te zien zijn.

De beroemde Duitse Enigma

Uiteraard is er ook aandacht voor moderne onderwerpen, zoals Hardware Security Modules (HSM) en ruisgeneratoren. Dit zijn zaken waar we tegenwoordig in toenemende mate mee te maken hebben. Ze zorgen er bijvoorbeeld voor, dat ons internet verkeer en onze banktransacties soepel en veilig kunnen verlopen.

Mis het niet, want dit is een van de zeldzame keren dat het Crypto Museum een fors deel van haar unieke collectie laat zien. Maak gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen aan de conservators. Ook dit jaar zijn er twee weekenden ingepland waarop het museum op twee achtereenvolgende dagen geopend is.

Op de volgende dagen bent u van harte welkom bij Secret Communications 5:

  • Zondag 1 november 2026
  • Zaterdag 14 november 2026
  • Zondag 15 november 2026
  • Zondag 29 november 2026
  • Zaterdag 12 december 2026
  • Zondag 13 december 2026
  • Zondag 27 december 2026

De deuren zijn geopend van 10:00 tot 17:00. De toegang is gratis, evenals koffie, thee en broodjes. Reserveren is niet nodig. Adres: Kloosterstraat 21, 1115 BJ Duivendrecht (bij Amsterdam, Nederland).

Voor meer informatie kunt u terecht op de website van het Crypto Museum, waar u ook een routebeschrijving en parkeerinstructies kunt vinden.